A kezdet

2020 Novemberében elkezdtem etetni a madarakat. Sokan voltak, és egyre többen jöttek. Széncinege, rigó, vörösbegy, ökörszem, kékcinege, őszapó, balkáni gerle, szajkó, szarka, és egy csapat mezei veréb. Arra gondoltam, milyen jó lenne, ha nyáron is ekkora forgalom lenne a kertben.

A kezdet

Minden reggel és este cseréltem a vizet, feltöltöttem az etetőket. Ha egyszer elkezdtük a téli madáretetést, nem szabad abbahagyni! Számítanak rá, nekik is megvan a napi ritmusuk. Ha nem találnak a szokott helyen élelmet, keresniük kell új forrást, hidegben, a rövid világos időszakban ez nagy kihívás. Tavasszal meglepően sokáig érdemes a madarakat etetni. Azonban ha jobban belegondolunk, ésszerű. Hiába jön március, április környékén a jobb idő, ekkor még a rovarok nagy része nem aktív, és az első fűmagok is csak később kezdenek beérni. Május közepéig érdemes etetni a madarakat. Tovább azonban nem, mert például a napraforgómag, ami eddig életeket mentett, most egy egész odu pusztulását jelentheti. A széncinege szülők ha ezzel etetik a fiókát, az végzetes. A picik még nem képesek megemészteni a magokat.

Reggel mindig nagy a forgalom az etetőnél, aztán jön pár nyugisabb óra. Majd kora délután ismét megélénkül a forgalom. :) Azt vettem észre, hogy ha rigót látok a kertben, akkor a többi madár is élénk. Ha azonban nincs rigó, a többiek sem jönnek. :D Engem megnyugtat a jelenlétük. Jó ránézni a színes kis forgatagra.

Tavasszal az első dolgom volt, hogy lecseréltem a téli madáritatót, fürdőre. Két nagy méretű virágalátétet ástam le a földbe. Az egyikből sárfürdőt készítettem a fecskéknek, a másik lett az itató. Sok madár járt hozzám. Itt láttam először örvös légykapót, és barátposzáta párt. Állandó fürdővendég lett a rigó, széncinege, zöldike, mezei veréb. Inni jártak a balkáni gerlék, poszáták.

Madárfürdő

Nagyon szerettem volna, megtartani a kékcinegéket nyáron is. Február környékén készítettem az első A típus odút. Majd még egyett, és innentől kezdve nem volt megállás. Következtek a ház oldalára rögzített fészektálcák, rigónak, rozsdafarkúnak, gerlének. Majd a fecskefészkek.

Szigorú felügyelet mellett készült minden egyes darab. 😃
Modellgipsz, fűrészpor és víz keverékéből készült molnárfecskefészek.

Hat fecskefészket készítettem, és rögzítettem az eresz alá. Idén nem költöztek be. Elvileg minél több a fészek annál nagyobb az esély, hogy elfoglalják, így nyár végén felrakram még négyet. De azóta is készítettem újakat, tavasszal 12 fészekkel várom őket.

Molnárfecske fészkek eresz alá rögzítve.

Közben gyarapodott az odú készlet is.  A típusúak, majd C odúk kerültek kihelyezésre. A második költésnél az egyik A típusúba széncinegék kezdtek fészket rakni. Nagyon örültem neki, de közelebbről megnézve, látszott, hogy már a röpnyílás is kicsi nekik. Egy napig csak hordták a mohát, minden egyes adaggal megküzdött, mire betuszkolta magát az odúba. Másnapra feladták, érthető módon. Vártam pár hetet, aztán úgy döntöttem átalakítom B típusúra.

Az átalakított B odú, szilvafára rögzítve.

A kertben is sokat dolgoztam. Sövénykerítést kezdtem ültetni tűztövisből. Nyár közepén egy hirtelen ötletből elkezdtük a vadvirágos rét kialakítását. Ekkor készítettük a darázsgarázsokat is.

Nyár végére elkészültek a megálmodott odúk. B, C és D típusú, mind a helyére került. Így a jövő tavaszt, teljes kapacitással kezdjük. :)

C típusú odú eresz alá rögzítve