Darázsgarázs
A darázsgarázst csak magányos méhek, darazsak foglalják el, akik nem agresszívek. Ők is felelnek a virágok, gyümölcsfák beporzásáért, így nagy szükségünk van rájuk.
A legegyszerűbb és legolcsóbb lépés, ha szeretnénk nagyobb életteret biztosítani a kertben élő rovaroknak, ha darázsgarázst készítünk. Ezzel nem csak nekik segítünk, hanem a madaraknak is. A több rovar, több táplálékot jelent. Még szerencsésebb, ha a kertben van olyan rész, ami nem gondosan rendezett. Hagyjuk, hogy a különböző füvek, virágok, bokrok benőjék. Ez minden élőlény számára búvóhely és egyben táplálék forrás. A szépen lenyírt gyep, a tökéletesen egyenesre vágott bokrok nem nyújtanak elegendő védelmet.
A legegyszerűbb darázsgarázshoz elég egy fatönk és a fúró, fúrószár. Körülbelül 10 cm mély lyukakat fúrjunk, 4-6-8 mm fúrószárakkal. A kihelyezésnél arra figyeljünk, hogy ne északra nézzen a bejárata.
Jóval több munkával jár ha kis "házat építünk", és méretre vágjuk bele a kifúrt vagy alapból üreges növényi részeket. De sokkal mutatósabb is. :)
A képen látható darászgarázs oldalai fenyődeszkából készültek. A belsejében pedig 10 cm hosszú kifúrt diófa, lestyánszár, tűzliliom szár van. Tökéletesen megfelel a bodza is, mivel üreges. Az aljára pedig került pár toboz, ide beköltözhetnek a kissebb rovarok. A harmadik és egyben a legtöbb információt adó a látvány darázsgarázs. Ehhez pár kémcsőre van szükség. Fatuskóba vagy akár kőbe is fúrhatunk lyukat hozzá. Célszerű a kémcső elejére rögzíteni valamit, amivel könnyen kihúzhatjuk a helyéről. Így egész évben megfigyelhetjük a lakókat. A fészeképítéstől a pete lerakásig, a bebábozódáson át a kikelésig végig követhetjük a méhek, darazsak életét.