Kék cinege (Cyanistes caeruleus)

Kisebb mint a széncinege, és jóval ritkább. Ez főleg annak köszönhető, hogy fészkelési szokásaik hasonlóak, a széncinege elüldözi, ha ugyan azt a költőhelyet választják. Éppen ezért érdemes kitenni A típusú odút a kertbe.

Kék cinege (Cyanistes caeruleus)
Kék cinege az etetőn.

Kisebb mint a széncinege, és jóval ritkább. Ez főleg annak köszönhető, hogy fészkelési szokásaik hasonlóak, a széncinege elüldözi, ha ugyan azt a költőhelyet választják. Éppen ezért érdemes kitenni A típusú odút a kertbe. Ez csak annyiból különbözik a B típusútól, hogy kisebb a röpnyílása, így a széncinegéknek nem alkalmas.

A kék cinege fejtetője kék, amit egy fehér sáv fog körbe.

Nevét kék fejtetőjéről kapta. A nemek között nincs különbség. Fészkét fűszálakból építi, és mohával, szőrrel béleli. Évente kétszer költ. Nyáron apró rovarokkal táplálkozik. Télen előszeretettel fogyasztja az olajos magvakat. (napraforgó, dió, mogyoró) A fán maradt almákat is csipegetik.

Kék cinege napraforgómaggal.

Az etető állandó vendége, minden télen vannak nálunk. Óvatosabb mint a széncinege, nyáron ritkán látom őket. Az odúk kihelyezésének köszönhetően, remélem jövő nyáron is a vendégünk lesz.

Magyarországon védett, természetvédelmi értéke 25 000.-Ft.

Kék cinege orgonán.