Kertünk élővilága
Az élővilág rendkívül összetett. A madarak és rovarok mellett számos élőlény segít az egyensúly fenntartásában. Fontos megőriznünk az élővilág sokféleségét, ezzel együtt működőképességét.
A legfeltűnőbb és leghangosabb kerti lakók a madarak. A kertünkben gazdag a madárvilág. Széncinege, kékcinege, feketerigó, őszapó, rozsdafarkú, balkáni gerle, szarka, szajkó, mezei veréb. Nyáron csatlakoznak: kis poszáta, barátposzáta, seregély, zöldike, tengelic. Télen gyakori vendég az etetőn az erdei pinty, vörösbegy, ökörszem. Vonuláskor volt már nálunk csonttollú madár, örvös légykapó és fenyőrigó. A madarak fontos szerepet töltenek be a káros rovarok pusztításában. Életet visznek a kertbe állandó jelenlétükkel, vidám csivitelésükkel. Segítsük megtelepedésüket itató, porfürdő és odú kihelyezésével, télen pedig etetéssel. A madarak szorosan kapcsolódnak a rovarokhoz. Ezért fontos, hogy a kertben legyen olyan rész, ami természetes. Amit benőhetnek a füvek, virágok, a bokrok alatt hagyjuk meg az avart. Itt rengeteg olyan élőlény lakik, akik a lebontásban segétkeznek. Nem csak a föld minőségét javítják, de táplálékot is jelentenek. (földigiliszta - feketerigó) A bokrok, farakások alatt az avarban, az állandóan nedves területeken a békák húzódnak meg. Gyakori vendégünk a barna varangy. Ők is jelentős rovarpusztítók. A közelünkben van tó, nekik pedig csak a szaporodásukhoz szükséges víz.
A békákhoz hasonlóan a csigák, meztelencsigák is a nedves talajrétegen laknak. Jelentős károkat tudnak okozni a zöldségeskertben. Viszont a sünök fő tápláléka. Nálunk a mogyoróbokrok közti farakásban lakik sün.
A sündisznó jól alkalmazkodik. Segítsük őket farakások alján kialakított résekkel, vagy sünilak kihelyezésével. Gyakran találkozni velük éjjel, a hangos zörgés, szuszogás elárulja őket. Szívesen dézsmálják meg a száraz macskaeledelt. A jóval kisebb házi egér, szintén a mogyoróbokrok között, a farakásban, és a komposzt környékén lakik.
A napsütötte fa és kőrakások lakója a gyík. Szintén rovarpusztító. Virágalátétben kihelyezett vízzel tudjuk őket segíteni.
Egy napsütötte kőrakás, kőfal rengeteg élőlénynek ad otthont. Nem csak a gyíkok, a méhek, lepkék is itt pihennek, szaporodnak. Az első éves vadvirágos réten mindig vannak lepkék. Esténként a fűszálakon pihennek.
A beporzást segítő rovaroknak óriási szerepük van a kertek működőképességében. Segítsük a megtelepedésüket vadvirágos rét kialakításával, darázsgarázs kihelyezésével.
Legnagyobb szúnyogpusztítónk a denevér. Alkonyatkor, menetrendszerűen érkezik, és szárnyal a kert fölött, fáradhatatlanul. Ő is nekünk dolgozik. A ház déli oldalára kihelyezett denevérodúval segíthetünk ezeknek a rendkívül hasznos kis élőlényeknek.
A denevér megjelenése után merészkedik elő a nyest, már egészen sötétben. A padláson lakik. Bár nagyon félénk állat, hiába vetettünk be sok praktikát, nem igazán szeretné itt hagyni a bevált lakást. Nagy fészekpusztító, így az ő jelenlétének nem örülök. Ugyan így vagyok a szarkával, nyáron a fészkeket fosztogatja, télen pedig elzavarja az összes többi madarat az etetőről. A tujákon minden évben van új rigófészek, de még sosem repültek ki a kicsik. :(
Az énekesmadarak és gyíkok nagy pusztítói a macskák. Mindig a cicás táborhoz tartoztam, még sem javaslom kinti macska tartását. A kóbor macskák megtizedelik a madárállományt. A kedvencként tartottak, akik rendszeresen etetve vannak, legtöbbször csak szórakozásból vadásznak, és viszik haza a lábtörlőre a "sértettlen" zsákmányt. Kis koromtól kezdve mindig volt kinti cicánk, sok volt, mert a városokban élő macskákra rengeteg veszély leselkedik. Autó, kutya, kerítés .. és a verekedések során szerzett karmolások, betegségek. Sok macskát veszítettünk el. Ezért döntöttünk úgy, hogy benti cicáink lesznek. Így ők és a madarak is biztonságban vannak. Ezért javaslom, ha valaki mindenképp macskát szeretne, tartsa bent, a kis korától bent tartott macskának ez lesz a természetes. :)