Lisztkukac projekt
Szeptember elején találtunk egy sérült kis sünit a kertben. Reggel a veteményesben sétált, majd a napon elaludt. Rögtön tudtam, hogy valami nincs rendben. A hátán volt egy nyílt seb, elláttam, és nyugodt helyre tettem. Egy közeli állateledelesnél kaptam lisztkukacot, két napra elegendőt. De a kis süni nem fogadta el, csak puffogott. :(
Így megmaradt az összes. A garázsban készítettem nekik egy 10 literes műanyag edényben helyet.
Fűrészport szórtam alulra, majd lisztet és zabpelyhet öntöttem rá. A műanyag edény tetejére sok apró lyukat fúrtam, 1,5 mm fúrószárral.
Szeptemberben elég meleg volt, ezért gyorsan fejlődtek. Folyamatosan vedlenek, így növekednek.
Szükségük van nedvességre, ezért heti egyszer adtam nekik almát vagy répát. Szeretik, mindig elfogyott mind.
Ha elérik a megfelelő méretet, bebábozódnak.
Nagyon gyorsan fejlődtek, én pedig csak párat szerettem volna megtartani. Így nem maradt más hátra, a kifejlett lárvákat odaadtam a kertben lakó süninek, és a madaraknak. Minden este egy nehéz kerámia edénybe teszek ki a süninek oda, ahol rájárt a száraz macskaeledelre.
A madaraknak pedig a téli itató edényükben adtam, mert ennek csúszós a fala, nem tudnak belőle kimászni. A bebábozódott kukacokat egy másik edénybe tettem, szintén fűrészporba.
Tíz nap alatt kelt ki az első lisztbogaram a bábból.
A bogarak először világos barnák, majd fokozatosan egyre sötétebbek lesznek.
Most, hogy jóval hűvösebb van, már lelassult a fejlődésük, sokkal tovább maradnak lárva állapotban. Ha valaki sokáig nem szeretné, hogy bebábozódjanak, érdemes a hűtőben tartani őket.
A lisztbogarakat megtartom, megfigyelem milyen ütemben fejlődnek, szaporodnak. Ha a kertben lakóknak szükségük van segítségre, lesz mit adnom nekik. Addig is a téli madáretetőn lesz extra fehérje. :)