Széncinege (Parus major)

Az egyik leggyakoribb állandó madarunk. A természetben faodvakban költenek. B típusú odú kihelyezésével segíthetjük a megtelepedésüket. Okos, tanulékony madár, ha az egyik valamit felfedez, azt megtanulja a többi is.

Széncinege (Parus major)
Széncinege diófa ágon.

Az egyik leggyakoribb állandó madarunk. A természetben faodvakban költenek. B típusú odú kihelyezésével segíthetjük a megtelepedésüket. Évente kétszer költ. Okos, tanulékony madár, ha az egyik valamit felfedez, azt megtanulja a többi is. A hasukon végigfutó fekete sáv a hímeknél szélesebb.

Tojó
Tojó
Hím
Hím

Fészeképítésnél a hím hordja a fészekanyagot, a tojó készíti a fészket. Legnagyobb része mohából áll, amit puha szőrrel bélelnek. A tojó kotlik. Mindkét szülő eteti a piciket, a táplálékuk főleg hernyókból áll. Költéskor a területükre tévedt madarakat azonnal elkergetik.

Idén különösen sok van a kertünkben. Ebben az évben nem költöttek nálunk, viszont egy költőpár territóriuma volt a kertünk. Így az összes fiókát nálunk etették kirepülés után. Az első fészekaljból csupán egy fiókát láttam, azonban a másodiknál hét pici csipogott hetekig a fákon. Nyáron apró rovarokat, hernyókat esznek, télen viszont szívesen fogyasztanak olajos magvakat. (napraforgót, diót)

Széncinege napraforgómaggal.

A lábuk közé fogják a magot, és csőrükkel ügyesen feltörik.

Széncinege által felbontott napraforgómag.

A téli etetők állandó vendége. Bátor madár, felismerik ki tölti fel az etetőt, ilyenkor nem is repülnek messzire, 2-3 méterre megközelíthetőek.

Magyarországon védett madár. Természetvédelmi értéke 25 000.-Ft.

2011-ben az év madarának választották.